31 Ağustos 2012 Cuma

son zamanlarda

son zamanlarda neva 15. ayını bitirmek üzere
2. ramazan bayramını geçirdi.2. zafer bayramını geçirdi..
(fotoğraf makinası nevada olmalıydı kimse onu anlamıyor)
geçen yıl henüz 3 aylık minik bi bebekti ..bu yıl ise el öpmeyi öğrenmişti..şeker çantası hazırlanmıştı..içine şekerleri atılmıştı..sabah biraz ısrarla uyandırılmıştı..baba namazdan geldiğinde uyanık olsun diye..(normalde 10.30-11 arası uyanıyoruz)işte erken kalkıldığı için bayramı uyuyarak geçiren bi güzel oldu neva..
kuzenlerle kaynaşılamadı, uyumaktan fırsatı olmadı nevanın..bayramlık ayakkabılar elden düşürülmedi.cırtları çok güzeldi çünki..teyzeyle enişte geldi..teyzeye pas verilmedi..çok muhatap olunmadı..

bayram sonu ise hastalandık..öksürük ve burun akıntısı..bayramın son akşamı uyunmadı öksürükten..gece 3 ten sabah 8 e kadar aralıksız öksürük uyutmadı nevayı..ertesi gün doktara gidildi halen hafif olarak devam ediyor öksürük..ve mümük..


luna parka götürüldü neva..park sonunda dondurma külahı ısmarlandı kendisine.. afiyetle yedi oda..

oyun oynarken uykuya dalındı...belkide tatlı rüyalar görüldü..


annenin çantası karıştırıldı..bu son zamanlardaki heyacan verici şeylerden..keyfi yerindeyse yada bilmiyorum vakti varsa o çanta toplanıyor tekrar ama çogunlukla öyle bırakılıp gidiliyor başka oyunlara dalınıyor..


salıncak tam sokak başında görülüp ee ee denmeye başlanıyor..ve mutluluk bu kadar basitt..

6 Ağustos 2012 Pazartesi

akika

 
''Çocuğun doğumunun ilk günlerinde Allah'a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana "akîka kurbanı" denilir.
Esasen akîka, Arapça'da yeni doğan çocuğun başındaki saçın adıdır. Akîka kurbanı kesildiği gün çocuğun başı da tıraş edildiği için kurban bu adı almıştır.
Akîka kurbanı Hanefîler'e göre mubah (bazı rivayetlerde mendup), diğer üç fıkıh mezhebine göre sünnet, Zâhirîler'e göre vâciptir. Hz. Peygamber torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için birer koçu akîka kurbanı olarak kesmiş ve ümmetine de yeni doğan kız ve erkek çocukları için akîka kurbanı kesmelerini tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem'in bu tür uygulama ve tavsiyeleri dinî bir gereklilik şeklinde değil de doğum, düğün gibi mutlu olayların yakın çevreye duyurulması, sevincin onlarla paylaşılması ve neticede sosyal yapının ve dayanışmanın sağlamlaştırılması yönünde tedbir ve örnekler (sünnet, nafile ibadet) olarak algılanması daha doğru olur.
Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi müstehaptır. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçının kesilerek ağırlığınca altın veya gümüşün tasadduk edilmesi de tavsiye edilmiştir.
Kurban olmaya elverişli her hayvan akîkaya da elverişlidir. Kesilen bu kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri, yakın dostları yiyebileceği gibi tasadduk da edilebilir.''(kaynak)
kurbanlarda bu alna sürülen kan türklerin islamiyeti kabulünden önce gelen çok eski bi gelenek miş..dini açıdan tavsiye edilmiyor..ama bi sakıncası da yokmuş..biz çok eski bi geleneği uygulamak istedik sadece..
allah kurbanını kabul etsin..
senin güzelliğini bizlere gösteren rabbime şükürler olsun..

2 Ağustos 2012 Perşembe

su çiçeği aşısı

20 temmuzda dr muzun tavsiyesiyle 13. ayını doldurduğunda su çiçeği aşını yaptırdık..
su çiçeği aşısını sağlık ocakları yapmıyomuş, aşıyı kendimiz aldık eczaneden,kendi dr muz izindeymiş başka bi dr söyledik o yaptı..
tabi çok ağladın yine ortalığı birbirine kattık..dikkat etmemiz gereken bişi olup olmadığını sordum...yok dedi dr. banyo da  yapılabilyomuş diğer aşılar da iki gün banyo yapmıyoduk..hafif döküntülerde olabilirmiş..aşıya bağlı.

sonra bi kaç gün geçti..saç diplerinde pıtırtılar belirdi.. annem sıcaklardan dır dedi..sonra 26sında öğlen  ateşin yükseldi..ateş düşürücü verdi.. ıslak bez koyduk ayaklarına kol altlarına ..biraz düştü..o gece uyandın tekrar seni uyutmaya çalışırken öfkelendim biraz uyumuyosun diye sonra belini kaşımak ister gibiyydin bi baktım pıtırdtılardan orda da var bezden kaynaklandığını düşündüm temizledim.sonra elini farkettim elindeki pıtırdılarda büyük içi dolu bi sivilce gibiydi..babanı uyandırdım..ertesi gün dr gittiğimizde aşıdan kaynaklı çok hafif su çiçeği geçirdiğimizi söyledi..benzemiyodu benim bildiğim su çiçeğine..kaşıntı için krem verdi.şurup bide ateş düşürücü....daha sonta kollaına ve bacaklarına yayıldı çiçeklerin.. sen farketmedin.. başkasında olsa o noktacıklar hemen almak isterdin ..görmedin hiç yada görmezden geldin..işimize geldi bizimde..ateşin ilk günden sonra neredeyse hiç çıkmadı. krem sayesindemi yoksa hafif atlattığımız içinmi bilmiyorum kaşıntıın da olmadı..şimdi kurudular ve dökülüyolar yavaş yavaş..bulaşıcılığı dökülmeye başladığı zaman kalmıyomuş..bide tamamen dökülene kadar banyo yok..çok kirlendin bu arada..

çok üzüldük ilkbaşta  seni öyle görünce..ben kendimi suçladım babada beni..o zaten sağlık ocağının dışaındaki aşıları istemiyor..neyse ki atlattık bunuda belki büyüdüğünde bu kadar hafif  olmayacaktı..
diye teselli ediyorum şimdi kendimi..

rabbim çaresiz sıkıntılar vermesin hiç kimseye..