29 Mayıs 2012 Salı

günlük notlar

  • geçtiğimiz hafta kandil günü öğlen eve girdiğimde bi sessizlik vardı bakındım hiç kimse yok gibiydi..
       dışarı çıktılar galiba derken bi tıkırtılar geldi oturma odasından başımı uzattım tatlı kızım orda
       çekmecelerle  meşguldü kendi kendine oyalanıyordu..almak sımsıkı sımsıkı sarmak istedim..


  
bir haftayı aşkın bi süre kendi kendine oynayabiliyosun..
  

                                                                                                                                                 

  • benim kızım fırın kapağına  ekmek bandıroyomuş..anneanneden şikayet geldi..aynı gün masada bişiler atıştıyoruz biz ,sende yürütecinde oraya buraya takılıyosun mutfakta. annem ; illa o ekmeği oraya buraya bandırıpta yiyecek  dedi.
       baktım ekmeği fırının kapağına sürüyosun sonra ağzına alıyosun.tabi anneannen görmüyo oturduğu yerden benim paylaşımcı kızımı..fırının kapağındaki kendi gölgesiyle paylaşıyor benim kızım ekmeğini bi ona veriyor bi kendine e almayınca gölgeside ısrar ediyo benim kızım..olay budur..
  • burak abimiz bu yıl kreşe başladı.ve geçen hafta çarşamba günü yıl sonu gösterileri vardı..bizde katıldık.başlangıçta alkış tutanlara öfkelendin,korktun galiba,insanlar alkışladıkça bağırdın ve ağladın herhalde izleyemicez diye düşündüm,ama gayet güzel geçti..her gösteriye eşlik ettin..ritim tuttun..oynadın..minik zeynep te vardı..en arka sıradaydı onlarda..oda program boyunca sakindi kah annesinde kah dedesinde kah babasında..maşallah hiç bi sıkıntı olmadı..mamasına da yedi bi ara.burak ve arkadaşları sonlara doğru çıktı..zeybek oynadılar..çok güzeldi..çok gurur verici..inşeallah daha nice mezuniyetlerini,heyecanlarını,gurur verici günlerini görürüz..hepinizin..

28 Mayıs 2012 Pazartesi

anne..

dün uyandığımda sende uyanıktın..
-günaydın benim kızımaaaaa dedim
-anne
dedin
 bugüne kadar sık sık anne veya uzatarak anne-anne diyordun zaten, aklına geldikçe...
 ama bu sefer başkaydı..

                                   (güneşi görünce kendini kaybenden kızım)

23 Mayıs 2012 Çarşamba

arı maya
                                          bu fotoğraflar uzaktaki biricik dayımıza hatıra olsun...

diş sıkıntısı

güzel nevanın yeni dişleri geliyor..evdede yine bi acemilik aldı başını gidiyor..

ilk dişlerini 4.5 aylıkken çıkardın..ne olduğunu anlamadık farkedemdik bile diş sıkıntısı olduğunu,ilk anneannen görmüş bize sölemedi sonra baban farketti sonra doktorumuz onayladı geliyor dedi.. bense panikledim bu kadar erken olunca ama normalmiş..zor olacağını düşündüğümüz için tetikteydik ama bi sıkıntı yaşamadık dedim ya anlaşılmadı bile.. sadece herşeyi ısırmak istiodun..herşeyi ağzına almak istiyodun..dr muza diş kaşıma jellerini sordum çok tavsiye etmiyorum ben dedi ..bizde diş kaşıma  aletleri..keçi boynuzu(bunu biraz geç verdik),pırasa(bazıları acı olabilio)gibi hafif sert şeylerle idare ettik..sonrasında her şeyi ısırma merakın başladı..ek gıdaya geçişimiz rahattı bu nedenle..
ama üst dişlerin ilkine göre biraz geç geldi..9.5 aylıkken..herkes daha zor ve daha ağrılı olacağını söylüyordu..dr muzda ağrı kesici verebileceğimizi söyledi..biraz mızmızlandın bende bi iki kere ağrı kesici verdim.. iştahın kesildi..bide gece mırıldanmalar..(gece uykumuz kesintisizdi normalde mama için biz kendimiz kalkıyoduk)ateşlenme ve öyle çok belirgin huysuzluklar yaşamadık..artık daha çok dişlemeyi seviyodun..
elma, dometes,muzu zaten ezmeden veriyoduk,artık bütün besinler dişlerinle test ediliyodu ilk..bizi resmen ısırıyodun..ve benim +dayının tavşan dişlerine benzemiyodu üst dişlerin..

şimdide alt dişlerine iki yeni arkadaş geliyo..ama ne geliş....şaşırdık biz..hiç bişi yemiyosun..uykumuz alt üst oldu.saat 1 lerde 2 lerde oyun oynama isteği..ee ee dediğimiz zaman bize çok öfkeliniyosun kesinlikle uyumak istemiyosun uykun olduğu halde.gece ağlamalar sayısız uyanmalar ..sadece muzu istekli başını çevirmeden yiyosun gerisi için çok uğraş veriyoruz...ısırdığını dışarı atıyosun..ateşin falan yok..ama bi sıkıntı var işte.. çok öfkelisin..bi tanesi kendini gösterdi (16 mayıs)biriside yakındır..bize yansıyanlar bunlar..sense yaşadıklarını tarif edemiyosun..inş  bunlarıda atlatıcaz ..dizilsinler bakalım...

15 Mayıs 2012 Salı

acemi pizzacı ve pizza tavası

annem uzun zamandır pizza tavası isteyip duruyodu..yok pilav da yapılıyomuş yok et de pişiriliyomuş..
tabiki amacı pizza yapmak diil et pişirmek biliyorum..

resimdeki felix marka pizzarella yı aldık,ölçülerini tam olarak bilmiyorum ama çok büyük bi tava,büyük olmasına karşın oldukça hafif, nette araştırdım 60 ila 90 lira arasında değişiyo fiyatı biz 79 liraya aldık..malzemeleri çıkarılıp yıkanabilenler varmış ama bu tek parça yıkarken biraz korktum su kaçırcam diye..

dün akşam da açılışını yapalım dedik..tarifi  burdan aldım ,ben mayasız olan tarifi seçtim biraz çabuk olsun diye..tabi annem tarife biraz eklemeler yaptı tava çok büyük diye (hata 1) bende salça sosunu biraz fazla yapmışım(hata 2) ve  pizzamızı tavaya yerleştirdik tüm malzemeleri ekledik..ısıyı 5. dereceye getirdim, babam acele ettirdiği için.(hata 3) sonra tavamızda bi koku oluştu..annem (ilk kullanım için yıkadıktan sonra yağlayıp  silmiştim)ilk olduğu içindir dedi.. ama koku iyice rahatsız edince ısıyı düşürdük..hamurumuz çok kabarmıştı
kaşarlarımız ise henüz erimemişti. altına baktık biraz yanmış..hamurun içi pişince kaşarları erimemiş olsa da aldık pizzamızı daha fazla yanmasın diye..sonuç olarak ilk denemmiz başarısız oldu..aynı tarifi fırında yapsaydık eminim çok  çok güzel olacaktı..diyeceğim o ki pizza yapmak için pizza tavasına gerek yokmuş..
üstten ısınmıyo çünki.. kaşarlar erisin diye beklerseniz çok beklersiniz..pilav yapmak için alnırmı bilemem yada et kavurmak için..bence gereksiz bi alet..
bi sonraki denemede hatalarımı düzeltecem..ama yinede gereksiz buldum seni pizza tavası..

tüm bunların senin günlüğünde ne işi var neva,yaparken mutfakta ayak altında geziniyodun, yerkende uyuyodun..

uyur-oturur

- uykudan uyanırken gözlerini açmamak için ısrar eden, yatakta oturmak için uğraşan ve sonunda da oturan bunları yaparkende yine gözleri kapalı bi şekilde ağlamaya devam eden bi kız var bizim evde
-pc nin açılış sesine sıçrayıp uyanan kafayı uzatıp yanlardan destek arayıp kalkmaya çalışan,biran önce pc ye bakmak isteyende yine aynı kız..

14 Mayıs 2012 Pazartesi

anneler günüm

sayende dün benim ilk anneler günümdü..biz sana isim ararken sende bize yeni isimler getirmişsin aslında..
anne ve baba..bi tuhaf oldum dün..

çok şey uçuştu kafamda..cennet benimde ayaklarımın altındaydı..

birinin annesiydim bende...

nası bi anne olacaktım..sorumluluklar..dersime iyi çalışmam lazımdı..

farklı bi tarafa geçmiştim..

bi insan benim hayatımda hep olacak..nereye gitsem ne yapsam düşüneceğim bi insann hep olacak..

birisi için herşeyi yapmaya hazır olcağım...

uyurken uyanıkken düşüneceğim birisi olacak..

endişelenecğim..

heycanlanacağım..

benim arkamda biri var...

ayakları bana benzeyen biri var..benden almış diyebildiğim..

benden çok farklı ama benden biri var..bu dünyada..

güzelmiş anneler günü... annemin ve tüm annelerin anneler günü kutlu olsun..

8 Mayıs 2012 Salı

11.ay

tatlı kızım 11 aylık oldu..

neler yaptık bu ay;
*söylediğimiz bazı kelimeleri tekrarlıyosun(koltuğun koluna cici demiştim, hemen arkasında cici cici dedin sende..rasgele diil yani)
*hala yan dönemiyosun yatağa bıraktığımız gibisin(misafirliğe gittiğimiz yerlerde aman düşer bi bak diyolar uyuttuğum zaman yok bişey olmaz diyebiliyorum daha:)..)
*konuşmayı çok seviyosun. (anlamlı anlamsız o kadar çok şey anlatıyosun ki..anneannen şikayet ediyo bazen başımı ağrıttı diye)
*gözde kelimelerin.. -dıgıldıgıl..-dede.. -bab bab baba. -annee.. -bıja bıja .. -aba ba ba -melk gibi bişi
 (melikecim bizim adımızı bilmiyo ilk söylediği isim senin ismin..)
*kızdığın zaman söyleniyosun ( üstünü giymek istemediğinde bana öfkeli bi şekilde 'dıgıl dıgıl dıgıl' diye baüırıyosun..)
*üzerinin değiştirilmesinden hoşlanmıyodun..işkence gibiydi değiştirmek bi ara..ama şimdi anneye yardımcı oluyosun..kollarını kendin geçiriyosun resmen..bazen kızdığın zamanlarda oluyo yine.. dıgıl dıgıl dıgıl....
*gezmeyi yani sokağı çok seviyosun(eve girerken bağırıyosun resmen başka bi ev değilde kendi evimize, farkı biliyosun )
*destekle yürüyebiliyosun..ve bu seni çok heycanlanrıyo..durduğumuz zaman ağlamaya başlıyosun..oturmak çok sıkıcı senin için artık..
*senin hakkında konuşulduğunu anlıyosun.
*ilk defa utandın..teyze ve dayıdan..6.5.12
*koltuğa yasladığımızda tek başına uzunca bi süre kalabiliyosun..
*ben bişiler mırıldandığımda başka bişeyle ilgileniyosun bana bakmıyosun,ama beni dinliyosun..
*yemek konusunda sıkıntılarımız var..hep aynı tür şeylerden hoşlanıyosun..(yoğurtlu çorba)
*suyu çok sevmiyosun ama bardaktan içmek tercihin..
*elindekini bize yedirmeyi çok seviyosun
*yemeden önce mutlaka ağzının ucuyla tadıyosun tamamsa açıyosun yoksa kilitliyosun ağzını..
*devite hala devam ediyoruz
*kabızlık sorunumuz var..bi türlü halledemedik
*yanaklarımız biraz daha iyi,kremleri kullanmıyoruz bi süredir
*müziklere kendince ritim tutuyosun
*elindekileri bilerek aşağı atmayı çok seviyosun..son günlerdeki uğraşın bu.
*tuttuğunu koparıyosun...
*çok çok tatlı bi kız oldun..7 Mayıs 2012 Pazartesi

teyze cici...

neva'nın dayısı teyzesine demiş ki;
-3 vakte kadar çok mutlu olacaksın
-ablamlar mı gelecek
-nerden çıkardın şimdi
-ben neva gelince çok mutlu olurum ancak..demiş

 pazar sabahı neva'yla uyandı teyzzoş...

bugün teyzenin doğum günü..dün istanbuldaydık..sürpriz yaptık ona..gittiğimizde uyuyodu seni görünce çok şaşırdı sen de onu görünce..bilgisayardaki  görüntü önüne geldi birden.. bi süre şakınlık yaşadınız..teyze baya uzun bi süre sonra bize dönebildi..
sen çok şımardın..dayıyla oyunlar oynadın..teyzenin kucağında gezdin.tabi onlara anlatacak  o kadar çok şeyin birikmişti ki..hepsini anlattın dönene kadar hiç susmadın nerdeyse..
teyze mutlu oldu dayı mutlu bizde mutlu olduk güzel bi gündü..eniştemizi de bekledik ve o gelincede döndük..enişteni yabancı gördün ilk sonrasında biraz alıştın aslında çok iyiydi aranız eskiden..

beni yolculuk korkutuyodu aslında sen son zamanlarda arabayı sevmiyosun..en ufak bi yere gidişimizde bile huzursuzlanmalar bağırmalar ağlamalar nereye gideceğini bilememeler başlıyodu..zorlanıyorum seni arabada oyalamakta..ama  çok rahat geçti yolculuğumuz..giderken neredeyse yol boyu uyudun. uyanınca kendi kendine ellerinle oynadın.dönüşte de bütün yol boyunca konuştun..uyursun yine diye bekliyoduk uykun vardı çünkü ama konuşmaktan uyuyamadın heralde kendi kendine uykunu kaçırdın..bi ara kaka krizi yaşadık..onun dışında korktuğumdan çok çok iyi bi yolculuk geçirdik..

bizim güzel teyzemiz,bizim en güzel ve en zor anlarımızda yanıbaşımızda biten can teyzemiz,bizim anlayışlı , sevgi dolu narin teyzemiz,bizim güzeller güzeli canımız teyzemiz yeni yaşın kutlu olsun..nice güzel sağlıklı huzurlu bereketli senelerin olsun..seni çok seviyoruzz..

(dayımıza da teşekkürler işbirliği için)